Штатив необхідний як жорстка опора, фіксація і стабілізація камери при зйомці. Головна мета – можливість отримувати максимально різкі знімки на довгих витримках. Як вибрати штатив для фотоапарата? Спочатку розберемо для яких видів фотозйомки необхідний штатив та які завдання він виконує.
Застосування:
- макрозйомка, панорамна та пейзажна зйомка, нічна зйомка (зоряне небо, вечірнє місто), тобто, скрізь де застосовується довга витримка
- HDR (коли потрібно зняти серію кадрів в одній площині)
- під час застосування техніки «світлова кисть» (малювання світлом)
- для отримання ефекту розмиття (наприклад, розмитий потік води)
Завдання:
- забезпечує жорстку та надійну опору
- утримує фотокамеру в статичному, нерухомому положенні
- забезпечує максимальну різкість фотознімків в умовах недостатнього освітлення
- дозволяє робити чіткі кадри на довгих витримках
- нейтралізує ефект ворушки під час зйомки з рук
При виборі штатива слід враховувати:
- вага
- максимальне навантаження
- матеріал
- особливості конструкції (штативна головка, ноги тощо).
Вага штативу:
За визначенням штатив повинен важити в 2-2,5 рази більше ніж тіло (тушка, body) фотокамери та об’єктив, що використовується разом з ним. Якщо ви використовуєте кілька об’єктивів, беріть до уваги вагу найважчого. У результаті: вага тіла + вага найгабаритнішого об’єктиву помножене на 2-2,5 = вага штатива. Таким чином, штатив буде стійким, а камера захищена від дрібних вібрацій під час спрацьовування затвора при попередньому підйомі дзеркала в дзеркальних фотоапаратах. Виключається ймовірність падіння штатива при сильних поривах вітру або випадковому зачепленні.
Матеріал штативу
Вага штатива безпосередньо залежить від матеріалу, з якого він виготовлений. Розрізняють дерев’яні, алюмінієві, штативи із сплавів алюміній-титан-магній та карбонові штативи.
Дерев’яні штативи вважаються найкращими та надійними. Стійкі, тверді, максимально поглинають вібрації. Але через важку вагу, габарити і незручність при експлуатації, використовуються досить рідко.
Алюмінієві штативи дешевші і важчі за карбонові. За рахунок ваги менше схильні до впливу вітру і є більш стійкими. Алюміній практично не схильний до корозії, витримує перепади температури. Увага! під впливом постійних низьких температур, алюміній може деформуватися. Плюси – стійкість та ціна. Мінуси – важка вага.
Карбонові штативи найлегші та найдорожчі. Наприклад, карбоновий штатив при своїй вазі 1,5 кг за параметрами витримує вагу до 7 кг. Краще поглинають вібрацію, відмінно підходять для габаритних та громіздких об’єктивів. Не схильні до корозії, впливу та перепадів температур. Штативи з карбону найкращий варіант, якщо ви знімаєте в екстремальних умовах (вода, вітер, сніг, дощ). Єдиний мінус – ціна.
Типи штативних головок:
- кульові
- 3D
- панорамні